Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nurkowanie w naturze

09 września 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Monika Małkowska
„Leon Tarasewicz nie maluje drzew, lecz ideę lasu”. Obraz bez tytułu, 1989 r.
źródło: Zachęta
„Leon Tarasewicz nie maluje drzew, lecz ideę lasu”. Obraz bez tytułu, 1989 r.
Leon Tarasewicz
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Leon Tarasewicz

Galeria wschodnia. Abstrakcja to czy pejzaż? Nie mam wątpliwości – las. Ale nie taki oglądany z oddalenia. To puszcza widziana od środka.

Abstrakcja to czy pejzaż? Nie mam wątpliwości – las. Ale nie taki oglądany z oddalenia. To puszcza widziana od środka. Sam pępek, serce kniei. Kiedy człowiek w nią wejdzie daleko, w głąb. Kiedy zacznie krążyć w labiryncie pni, tak potężnych, że nie widać koron, listowia, nieba. Gdy puszcza, staje się kosmosem. Gdy jedynym śladem tego, że istnieje świat poza lasem, wydaje się słoneczna plama na pniach. Gdzieś tam jest jasny dzień. Ale światło napotyka barierę w postaci ściany pni. Słoneczne promienie tylko ślizgają się po chropawej korze. Takie odnoszę wrażenie, patrząc na ten gigantyczny obraz.

Leon Tarasewicz nie maluje drzew, lecz ideę lasu. Znaki drzew. Piony, jeden obok drugiego, nachodzące na siebie, ustawione tak gęsto, że wydają się zbitą masą bliźniaczych form. Tymczasem każde pasmo jest inne, niepowtarzalne. Nierówne, swobodne pociągnięcia pędzla prowadzone są od góry do dołu, z rozmachem. Obrysy pionowych pasm wzbogacają zacieki, chlapnięcia. To daje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament