Nowy kryzys strefy euro
Inwestorzy zaczęli wątpić w rychły koniec problemów niektórych państw strefy euro. Świadczy o tym wyprzedaż obligacji Irlandii. Instytucje finansowe chętnie kupują za to polskie papiery skarbowe
Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych Irlandii osiągnęła wczoraj rekordowy poziom 5,9 proc. Poprzednie maksimum ustanowiła na początku maja, zanim Unia Europejska utworzyła europejski mechanizm stabilizacyjny mający zapobiegać bankructwom państw strefy euro.
Oprocentowanie analogicznych papierów greckich od początku sierpnia także zbliża się szybkimi krokami do majowych rekordów. Wczoraj wzrosło do 11,8 proc. Nieco lepiej zachowują się papiery portugalskie, ale i one wyraźnie tanieją.
Irlandia w centrum uwagi
Szczególne zaniepokojenie inwestorów budzi Irlandia. Wyceny CDS, czyli papierów zabezpieczających na wypadek niewypłacalności państwa, osiągnęły wczoraj nowe rekordy. Aby ubezpieczyć pięcioletnie obligacje irlandzkie za 10 mln dol., trzeba już wydać 380 tys. dol. rocznie. Obawy budzi przede wszystkim kondycja irlandzkiego sektora bankowego, borykającego się ze skutkami załamania na rynku nieruchomości.
Rząd w Dublinie we wtorek ogłosił, że gwarancje krótkoterminowych zobowiązań banków, które miały wygasnąć z końcem września, zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta