Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy kryzys strefy euro

09 września 2010 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk Konrad Krasuski
Rentowność greckich obligacji znów rośnie
źródło: Rzeczpospolita
Rentowność greckich obligacji znów rośnie
Wyprzedaż obligacji w USA
źródło: Rzeczpospolita
Wyprzedaż obligacji w USA

Inwestorzy zaczęli wątpić w rychły koniec problemów niektórych państw strefy euro. Świadczy o tym wyprzedaż obligacji Irlandii. Instytucje finansowe chętnie kupują za to polskie papiery skarbowe

Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych Irlandii osiągnęła wczoraj rekordowy poziom 5,9 proc. Poprzednie maksimum ustanowiła na początku maja, zanim Unia Europejska utworzyła europejski mechanizm stabilizacyjny mający zapobiegać bankructwom państw strefy euro.

Oprocentowanie analogicznych papierów greckich od początku sierpnia także zbliża się szybkimi krokami do majowych rekordów. Wczoraj wzrosło do 11,8 proc. Nieco lepiej zachowują się papiery portugalskie, ale i one wyraźnie tanieją.

Irlandia w centrum uwagi

Szczególne zaniepokojenie inwestorów budzi Irlandia. Wyceny CDS, czyli papierów zabezpieczających na wypadek niewypłacalności państwa, osiągnęły wczoraj nowe rekordy. Aby ubezpieczyć pięcioletnie obligacje irlandzkie za 10 mln dol., trzeba już wydać 380 tys. dol. rocznie. Obawy budzi przede wszystkim kondycja irlandzkiego sektora bankowego, borykającego się ze skutkami załamania na rynku nieruchomości.

Rząd w Dublinie we wtorek ogłosił, że gwarancje krótkoterminowych zobowiązań banków, które miały wygasnąć z końcem września, zostaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament