Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik może zastąpić szefa firmy

09 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Slawomir Wikariak
źródło: Rzeczpospolita

Do złożenia oferty i reprezentowania wykonawcy w przetargu można upoważnić wybraną osobę. Ważne, by udzielone jej pełnomocnictwo spełniało wszystkie wymagania prawne

Trudno oczekiwać, aby prezes dużej spółki osobiście podpisywał wszystkie dokumenty w przetargu. Dlatego może udzielić pełnomocnictwa wybranej przez siebie osobie, czy to fizycznej, czy prawnej. W zależności od zakresu umocowania będzie ona wówczas uprawniona do poszczególnych czynności lub też ogólnie do reprezentowania firmy w przetargu.

Do złożenia oferty wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Nie ma potrzeby wskazywania konkretnych dokumentów, które będzie podpisywał pełnomocnik – wystarczy ogólne sformułowanie, np. „upoważniam do reprezentowania firmy w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych”.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umocowanie dotyczyło tylko jednego przetargu. Może też dotyczyć konkretnych wskazanych w nim czynności.

Uwaga! Pełnomocnictwo musi być sporządzone na piśmie.

Konsorcjum zawsze z przedstawicielem

W przypadku wykonawców składających ofertę wspólne ustanowienie pełnomocnika jest obowiązkiem. Wynika to z art. 23 ust. 2 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp).

Zgodnie z tym przepisem członkowie konsorcjum muszą ustanowić pełnomocnika do reprezentowania w przetargu lub też zarówno do reprezentowania, jak i zawarcia umowy.

Najczęściej pełnomocnikiem konsorcjum zostaje jeden...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament