Pełnomocnik może zastąpić szefa firmy
Do złożenia oferty i reprezentowania wykonawcy w przetargu można upoważnić wybraną osobę. Ważne, by udzielone jej pełnomocnictwo spełniało wszystkie wymagania prawne
Trudno oczekiwać, aby prezes dużej spółki osobiście podpisywał wszystkie dokumenty w przetargu. Dlatego może udzielić pełnomocnictwa wybranej przez siebie osobie, czy to fizycznej, czy prawnej. W zależności od zakresu umocowania będzie ona wówczas uprawniona do poszczególnych czynności lub też ogólnie do reprezentowania firmy w przetargu.
Do złożenia oferty wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Nie ma potrzeby wskazywania konkretnych dokumentów, które będzie podpisywał pełnomocnik – wystarczy ogólne sformułowanie, np. „upoważniam do reprezentowania firmy w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych”.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umocowanie dotyczyło tylko jednego przetargu. Może też dotyczyć konkretnych wskazanych w nim czynności.
Uwaga! Pełnomocnictwo musi być sporządzone na piśmie.
Konsorcjum zawsze z przedstawicielem
W przypadku wykonawców składających ofertę wspólne ustanowienie pełnomocnika jest obowiązkiem. Wynika to z art. 23 ust. 2 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp).
Zgodnie z tym przepisem członkowie konsorcjum muszą ustanowić pełnomocnika do reprezentowania w przetargu lub też zarówno do reprezentowania, jak i zawarcia umowy.
Najczęściej pełnomocnikiem konsorcjum zostaje jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta