Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szwajcarzy idą na całość

09 września 2010 | Ekonomia | afp reuters p.r.
źródło: Rzeczpospolita

Operator łączności Swisscom ujawnił ofertę kupna pozostałych akcji włoskiego operatora, wywołując skok akcji tego ostatniego w Mediolanie nawet o 35 proc.

Szwajcarzy proponują po 18 euro za pozostałe 18 proc. udziałów, jeśli włoska komisja nadzoru giełdowego się zgodzi. Wartość oferty wyniosłaby 256 mln euro. Szwajcarzy mają już 82,082 proc. w Fastwebie. Powodzenie oferty uzależniają od poparcia jej w co najmniej 95 proc. Liczą na sukces, bo Fastweb jest przedmiotem śledztwa w sprawie prania pieniędzy (2 mld euro w latach 2003 – 2007 za łączność dla firm-wydmuszek) i oszustw podatkowych (365 mln euro) wspólnie z Telecom Italia Sparkle, filią Telecom Italia. Założyciel Fastweba trafił za kratki, akcje operatora straciły 28 proc. w ciągu roku. Obie firmy nie przyznają się do winy.

Zdaniem analityków kupno Fastweba pozwoli Szwajcarom na większą elastyczność w zawieraniu umów partnerskich, uprości działanie (bilanse, wymogi giełdowe) i zapewni obniżkę kosztów. Cenę, oznaczającą premię 34,6 proc. wobec kursu 13,41 z wtorku, uznali za rozsądną.

Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament