Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź wyniki i podejmij decyzję

09 września 2010 | Moje Pieniądze | Katarzyna Ostrowska
opłaty za zarządzanie aktywami
źródło: Rzeczpospolita
opłaty za zarządzanie aktywami
właściciele powszechnych towarzystw emerytalnych oraz wielkość ofe
źródło: Rzeczpospolita
właściciele powszechnych towarzystw emerytalnych oraz wielkość ofe
ile mamy na rachunkach
źródło: Rzeczpospolita
ile mamy na rachunkach
jak skontaktować się z ofe
źródło: Rzeczpospolita
jak skontaktować się z ofe

Gdy tylko pracodawca zacznie odprowadzać składki do ZUS, trzeba się zapisać do OFE. W przeciwnym razie pieniądze będą leżeć na nieoprocentowanym rachunku

We wrześniu wielu absolwentów szkół podejmuje pierwszą stałą pracę. Wiąże się to między innymi z koniecznością podpisania umowy z otwartym funduszem emerytalnym. Obowiązek taki mają wszyscy urodzeni po 1 stycznia 1969 r., za których pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne. Na zawarcie umowy z OFE jest siedem dni od rozpoczęcia pracy.

Jeśli ktoś nie dopełni tego obowiązku, zostanie przypisany do funduszu w wyniku losowania organizowanego przez ZUS (odbywają się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia i ostatnim dniu roboczym lipca).

Im szybciej podpiszemy umowę z funduszem, tym lepiej, bo tym krócej pieniądze będą leżały na nieoprocentowanym koncie w ZUS.

W Polsce działa 14 funduszy zarządzanych przez 14 powszechnych towarzystw emerytalnych. Należą one zwykle do grup bankowo-ubezpieczeniowych (obok ramka z informacjami o właścicielach). Od tego, w którym funduszu emerytalnym gromadzimy pieniądze na starość, zależy wysokość naszego przyszłego świadczenia.

Podobne opłaty

Jednym z ważnych kryteriów przy wyborze funduszu jest wysokość pobieranych opłat. W tym roku we wszystkich OFE opłaty zmalały. Od stycznia od składki pobierane jest maksymalnie 3,5 proc. Z tego 0,8...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament