Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Krakowie będzie muzeum przesiedleń

09 września 2010 | Kraj | Ewa Łosińska
W centrum zostaną udokumentowa- ne m.in. wywózki Polaków  na Syberię.  Na zdjęciu  Polacy zesłani na Syberię  po sowieckiej agresji  na Polskę  17 września  1939 r.
źródło: EAST NEWS
W centrum zostaną udokumentowa- ne m.in. wywózki Polaków na Syberię. Na zdjęciu Polacy zesłani na Syberię po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r.

Władze Małopolski chcą przekazać fort krakowski na muzeum i instytut badań nad wypędzeniami Polaków

– To nie jest odpowiedź na inicjatywę Eriki Steinbach – zapewnia dr Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca utworzenia Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków. Bo jak dodaje: – Badania naukowe związane z wypędzeniami prowadzimy już od kilku lat.

Badania nad przymusowymi przesiedleniami trwają na Uniwersytecie Pedagogicznym od 2004 r. To wtedy studenci Instytutu Historii tej uczelni rozpoczęli trzyletni projekt „Ziemie zachodnie jako przykład migracji ludności polskiej, niemieckiej i ukraińskiej w czasie i po II wojnie”. Zebrali ok. 150 relacji uczestników tamtych wydarzeń.

Ale w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament