Gminy mają problem: kto może wydawać decyzje przyznające stypendia edukacyjne
Nieustanne zmiany ustawy o systemie oświaty spowodowały, że samorządy mają problem z ustaleniem, kto może wydawać decyzje w sprawach pomocy materialnej dla uczniów, czy tylko ośrodki pomocy społecznej czy również dyrektorzy szkół
6 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (DzU nr 44, poz. 250). Zmiana ta postulowana przez niektóre gminy została wprowadzona z inicjatywy sejmowej komisji nadzwyczajnej „Przyjazne państwo”. Jednak dla części samorządów okazała się niedźwiedzią przysługą.
Wspomniana ustawa zmieniła treść art. 90m ust. 1 – 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem tego przepisu świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Natomiast rada gminy może do prowadzenia postępowania w tej sprawie upoważnić jedynie kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Kłopotliwa nowelizacja
W nowelizacji nie zawarto przepisów przejściowych zawierających sposób postępowania w przypadku, gdy uprzednio do takich czynności upoważniono chociażby kierowników jednostek obsługi ekonomiczno-administracyjnej placówek oświatowych lub dyrektorów szkół, czyli organy realizujące zadania oświatowe, a nie z zakresu pomocy społecznej.
Nowe przepisy spowodowały zamieszanie w gminach, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta