Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminy mają problem: kto może wydawać decyzje przyznające stypendia edukacyjne

09 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Mirosław Obrębski

Nieustanne zmiany ustawy o systemie oświaty spowodowały, że samorządy mają problem z ustaleniem, kto może wydawać decyzje w sprawach pomocy materialnej dla uczniów, czy tylko ośrodki pomocy społecznej czy również dyrektorzy szkół

6 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (DzU nr 44, poz. 250). Zmiana ta postulowana przez niektóre gminy została wprowadzona z inicjatywy sejmowej komisji nadzwyczajnej „Przyjazne państwo”. Jednak dla części samorządów okazała się niedźwiedzią przysługą.

Wspomniana ustawa zmieniła treść art. 90m ust. 1 – 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem tego przepisu świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Natomiast rada gminy może do prowadzenia postępowania w tej sprawie upoważnić jedynie kierownika ośrodka pomocy społecznej.

Kłopotliwa nowelizacja

W nowelizacji nie zawarto przepisów przejściowych zawierających sposób postępowania w przypadku, gdy uprzednio do takich czynności upoważniono chociażby kierowników jednostek obsługi ekonomiczno-administracyjnej placówek oświatowych lub dyrektorów szkół, czyli organy realizujące zadania oświatowe, a nie z zakresu pomocy społecznej.

Nowe przepisy spowodowały zamieszanie w gminach, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament