Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za błędy pracowników grozi kara

09 września 2010 | Dobra firma | Dominika Gaca

Spółka może odpowiadać za przestępstwa skarbowe swoich pracowników, i to podwójnie: ponosząc odpowiedzialność posiłkową przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym i jako tzw. podmiot zbiorowy na podstawie odrębnej ustawy

Odpowiedzialność posiłkowa to szczególna instytucja prawa karnoskarbowego. Wprowadza ona odstępstwo od zasady indywidualnej odpowiedzialności sprawcy za popełnione przestępstwo. Gdy sprawca jest niewypłacalny, obowiązkiem uiszczenia wymierzonej mu kary grzywny można obciążyć osobę trzecią, w tym spółkę, która odniosła lub mogła odnieść jakąkolwiek korzyść majątkową z tego przestępstwa.

Działanie w zastępstwie

Zgodnie z art. 24 k.k.s. warunkiem nałożenia odpowiedzialności posiłkowej jest działanie sprawcy czynu zabronionego w charakterze zastępcy podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo, prowadzenie spraw podmiotu jako pełnomocnik, zarządca, pracownik lub działający w jakimkolwiek innym charakterze.

Sformułowanie „działający w jakimkolwiek innym charakterze” jest szerokie i niedookreślone, a zatem może tu chodzić np. o dokonanie odprawy celnej lub sprzedaż (np. przez komisanta) w imieniu spółki, prowadzenie rachunkowości spółki przez biuro rachunkowe a także działanie członka zarządu czy prokurenta.

Zastępowanie podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo może wynikać np. z udzielonego pełnomocnictwa, umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego lub umowy cywilnoprawnej itp. Może to być również prowadzenie spraw podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo bez zlecenia, jednak za jego zgodą i wiedzą. Pociągnięcie do odpowiedzialności posiłkowej w tym ostatnim przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament