Za błędy pracowników grozi kara
Spółka może odpowiadać za przestępstwa skarbowe swoich pracowników, i to podwójnie: ponosząc odpowiedzialność posiłkową przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym i jako tzw. podmiot zbiorowy na podstawie odrębnej ustawy
Odpowiedzialność posiłkowa to szczególna instytucja prawa karnoskarbowego. Wprowadza ona odstępstwo od zasady indywidualnej odpowiedzialności sprawcy za popełnione przestępstwo. Gdy sprawca jest niewypłacalny, obowiązkiem uiszczenia wymierzonej mu kary grzywny można obciążyć osobę trzecią, w tym spółkę, która odniosła lub mogła odnieść jakąkolwiek korzyść majątkową z tego przestępstwa.
Działanie w zastępstwie
Zgodnie z art. 24 k.k.s. warunkiem nałożenia odpowiedzialności posiłkowej jest działanie sprawcy czynu zabronionego w charakterze zastępcy podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo, prowadzenie spraw podmiotu jako pełnomocnik, zarządca, pracownik lub działający w jakimkolwiek innym charakterze.
Sformułowanie „działający w jakimkolwiek innym charakterze” jest szerokie i niedookreślone, a zatem może tu chodzić np. o dokonanie odprawy celnej lub sprzedaż (np. przez komisanta) w imieniu spółki, prowadzenie rachunkowości spółki przez biuro rachunkowe a także działanie członka zarządu czy prokurenta.
Zastępowanie podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo może wynikać np. z udzielonego pełnomocnictwa, umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego lub umowy cywilnoprawnej itp. Może to być również prowadzenie spraw podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo bez zlecenia, jednak za jego zgodą i wiedzą. Pociągnięcie do odpowiedzialności posiłkowej w tym ostatnim przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta