Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowlana ofensywa na drogach i kolei

09 września 2010 | Polskie inwestycje XXI wieku | Agnieszka Stefańska
W nadchodzących latach Polska będzie wielkim placem budowy. Ogromne projekty planowane są na drogach i torach. W tyle nie zostają też spółki zarządzające lotniskami i portami morskimi.
źródło: Rzeczpospolita
W nadchodzących latach Polska będzie wielkim placem budowy. Ogromne projekty planowane są na drogach i torach. W tyle nie zostają też spółki zarządzające lotniskami i portami morskimi.

W ciągu najbliższych czterech lat inwestycje w infrastrukturę transportową w Polsce mają wynieść 160 mld zł

Najwięcej wydadzą drogowcy – ok. 120 mld zł. Powstać ma w sumie ok. 4 tys. km nowych dróg. – Budowa każdego kilometra trasy to około 100 nowych miejsc pracy, które powstają w trakcie przygotowania inwestycji, jej realizacji i potem eksploatacji – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Realizację miliardowych inwestycji od dwóch lat drogowcy powierzają kilku różnym wykonawcom. Tak jak ma to miejsce w przypadku budowy 91 km autostrady A2 ze Strykowa pod Łodzią do Warszawy. Inwestycja o wartości 3,2 mld zł została podzielona na pięć kontraktów o wartości od 425,5 mln zł do 843,5 mln zł. Również 57-km odcinek trasy A4 z Szarowa do Tarnowa, którego budowa warta jest ponad 1,9 mld zł, zrealizują trzy firmy.

W ubiegłym roku zrezygnowano z partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie dróg. Głównie dlatego, że prywatne firmy, które miały budową trasę A2 z Łodzi do Warszawy czy A1 z Łodzi do Pyrzowic nie zdołały pozyskać niezbędnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament