Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychodzenie z kryzysu

09 września 2010 | Lista 500
Spółki o największej wartości rynkowej
źródło: Rzeczpospolita
Spółki o największej wartości rynkowej
Kraje pochodzenia spółek z listy Europa 500
źródło: Rzeczpospolita
Kraje pochodzenia spółek z listy Europa 500

Wyniki I kwartału 2010 r. pokazują, że firmy naszego regionu powoli radzą sobie z problemami, jakie wywołał trudny kryzysowy 2009 rok. Jednak potrzeba jeszcze dowodów na to, że ożywienie nadchodzi na dobre

Europa Środkowa-Wschodnia, tak jak cały świat, wypatruje wszelkich sygnałów, które wskażą, w jakim kierunku podąża gospodarka. Czy środki pomocowe przeznaczone przez zachodnie rządy na stymulację gospodarek przyniosły zamierzony efekt? Czy mamy już do czynienia ze wzrostem gospodarczym, przynajmniej stagnacją czy wręcz przedłużającą się recesją?

Wskaźniki makroekonomiczne nie dają jasnego obrazu gospodarki, prognozy ekonomistów wskazują na istotne różnice w oczekiwanych trendach. Obserwowany znaczny stopień niepewności nie ułatwia działalności przedsiębiorstwom. Choć sytuacja gospodarcza krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest podobna, to każde państwo inaczej sobie radzi z problemami. Podobnie największe przedsiębiorstwa i instytucje finansowe naszego regionu były w różnym stopniu dotknięte przez kryzys i inaczej z niego wychodzą.

Tegoroczny ranking największych przedsiębiorstw środkowoeuropejskich wprawdzie nie odpowiada na pytanie, jak szybko koniunktura dla środkowoeuropejskich gigantów się poprawi, ale w pewnym stopniu pokazuje, jak te firmy odnajdują się we wciąż trudnych warunkach ekonomicznych.

Czołówka na razie bez zmian

Czeski koncern CEZ, który od wielu lat był największą pod względem kapitalizacji firmą w Europie Środkowej oraz największą firmą energetyczną regionu, w tym roku awansował do ścisłej czołówki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament