Od dotacji nie płacimy podatku, ale wydatki z niej sfinansowane nie są kosztem
Rozliczenie dopłaty znacznie się komplikuje, jeśli firma uwzględni wydatki w rozliczeniach podatkowych i dopiero po pewnym czasie otrzyma ich refundację. Wtedy trzeba skorygować koszty. Nie jest jednak jasne, za który okres
Firma, która otrzymuje dofinansowanie z funduszy unijnych, wykazuje przychód zwolniony z CIT.
Nie ma przy tym znaczenia sposób wypłaty dotacji. Niezależnie czy transza dotacji będzie miała charakter zaliczki czy „wyodrębnionej otrzymanej dotacji”, przychód za każdym razem powstanie w momencie otrzymania środków przez wnioskodawcę na rachunek bankowy.
Od tego momentu podatnik może bowiem dysponować pieniędzmi jako beneficjent realizowanego projektu.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 29 marca 2011 (IPPB5/423-7/11-4/AS).
Zwolnienie z opodatkownia dofinansowania ze środków unijnych wynika z art. 17 ust. 1 pkt 23, 52 lub 53 ustawy o CIT >patrz ramka.
Ostatni z tych przepisów odwołuje się do odpowiednich regulacji ustawy o finansach publicznych. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2010 zmieniła się definicja środków publicznych w tej ustawie.
Obecnie są to m.in. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta