Które usługi wykonywane przez szpitale i przychodnie nie są objęte zwolnieniem
Nieostre pojęcia użyte zarówno w dyrektywie, jak i w ustawie o VAT sprawiają, że odpowiedź na pytanie, czy dane świadczenie korzysta z preferencji, w wielu wypadkach wcale może nie być oczywista
Ma na to wpływ także niezwykła dynamika zmian i innowacji w całej dziedzinie medycyny. Pewne wskazówki w tym względzie znajdziemy w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Znamienne jest, że duża część spraw, którymi zajmował się Trybunał, została rozstrzygnięta niekorzystnie dla podatników.
Świadczenia pomocnicze
Przypomnijmy, że aby usługa medyczna podlegała zwolnieniu, musi być nakierowana na osiągnięcie celu terapeutycznego. Z kolei dostawy towarów i świadczenie usług, które towarzyszą usłudze medycznej, będą objęte zwolnieniem tylko wówczas, gdy będą niezbędne do wykonania samej usługi medycznej (jako usługi głównej). Innymi słowy bez tych czynności pomocniczych świadczenie usługi medycznej byłoby niepełne, zubożone.
Zgodnie z art. 43 ust. 17 pkt 1 ustawy o VAT te czynności pomocnicze, które nie będą niezbędne do wykonania usługi medycznej (usługi podstawowej), ze zwolnienia korzystać nie będą. W pkt 2 wspomniany przepis wyłącza ze zwolnienia takie czynności pomocnicze, których główny cel nastawiony jest na osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Telefony i telewizory dla pacjentów
Do tych przesłanek odniósł się ETS w wyroku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta