W jaki sposób skutecznie bronić się w czasie kontroli podatkowej
Na spotkanie z fiskusem warto się dobrze przygotować oraz wcześniej poznać swoje prawa i obowiązki. Gdy przyjdą kontrolerzy, może być już za późno
Fiskus może weryfikować podatkowe rozliczenia, ale tylko w zakresie określonym w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli więc mówi ono o sprawdzaniu podatku dochodowego, to nie można przy okazji weryfikować VAT.
Kogo można skontrolować? Przede wszystkim podatnika. Przykładowo spółka cywilna jest podatnikiem VAT, może więc być sprawdzona w tym zakresie. Ale podatnikami podatku dochodowego są jej poszczególni wspólnicy.
Oczywiście status podatnika uzyskujemy nawet wtedy, gdy nie dopełnimy swoich ustawowych obowiązków, np. nie zarejestrujemy się i nie składamy deklaracji. Wystarczy, że ciąży na nas obowiązek podatkowy.
Urząd może też sprawdzić płatnika, np. pracodawcę, który wylicza, pobiera i wpłaca do urzędu zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pracownika.
Jeżeli byliśmy już kontrolowani i skończyło się to decyzją ostateczną, urząd nie może ponownie nas kontrolować (oczywiście w tej samej sprawie). Art. 282a § 2 ordynacji podatkowej przewiduje jednak pewne wyjątki od tej zasady.
Urząd może również zbadać dokumenty naszego kontrahenta (tzw. kontrola krzyżowa). Jeśli więc faktura, z której odliczyliśmy VAT, budzi wątpliwości, kontrolujący może sprawdzić, czy wystawca ma jej kopię i czy zawiera ona te same dane. Może też zażądać innych dokumentów – dowodów zapłaty, deklaracji, ewidencji. Pozwolił na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta