Lepszy ryczałt niż śledzenie ewidencji
Wprowadzenie stałej kwoty za wykonywanie zadań ponad grafik zaoszczędza czas na ustalanie dodatków. Ale nadal trzeba pamiętać o ich rocznym limicie
Praca w godzinach nadliczbowych rekompensowana jest w sposób pieniężny lub w postaci czasu wolnego. W przypadku rekompensaty pieniężnej pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia. Zależy, kiedy przypadały godziny nadliczbowe.
Jednak w stosunku do pracowników wykonujących pracę stale poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1511 § 4 k.p.).
Wprowadzenie ryczałtu za nadgodziny w stosunku do danej grupy pracowników zwalnia pracodawcę z ewidencjonowania ich godzin pracy. Nie znosi jednak obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy w pozostałym zakresie.
W stosunku do tych pracowników ewidencja czasu pracy ograniczona jest wówczas do danych dotyczących urlopów, zwolnień od pracy, a także usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Stale mimo przerw
Najczęściej ryczałt za nadgodziny stosowany jest w stosunku do przedstawicieli handlowych, kurierów, kierowców, telepracowników, pracowników wykonujących pracę w systemie zadaniowego czasu pracy (por. wyrok SN z 12 lipca 2006, II PK 366/05)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta