Jaki związek ma limit 30-krotności z wysokością zasiłku
Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych można zyskać nie tylko na zmniejszeniu obciążeń na rzecz ZUS, ale i na kwocie chorobówki
- Nasz pracownik zachorował we wrześniu br. W listopadzie ubiegłego roku przestaliśmy za niego opłacać składki emerytalne i rentową, bo jego wynagrodzenie przekroczyło roczny limit podstawy ich wymiaru.
Miesięczne zarobki zatrudnionego do końca grudnia 2010 wynosiły 8700 zł, a od 1 stycznia 2011 – 9000 zł. Jak naliczyć jego wynagrodzenie chorobowe za wrzesień br. (pięć dni choroby), jeżeli w listopadzie 2010, kiedy wystąpiło przekroczenie, przez trzy dni był on na zwolnieniu lekarskim?
Świadczenie to należy ustalić biorąc pod uwagę wynagrodzenie z okresu wrzesień 2010 – sierpień 2011. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na listopad i grudzień 2010. Pierwsze z nich trzeba odpowiednio uzupełnić, a obydwa należy pomniejszyć o mniejszą część składek społecznych potrąconych z przychodu zatrudnionego.
Przekroczony pułap
Obowiązuje zasada, że w każdym roku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych, w tym pracowników. Składek nie można opłacać od kwoty wyższej niż równowartość 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
Jego wysokość znajdziemy w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli ustawy nie zostały uchwalone (art. 19 ustawy z 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta