Zanim kupisz lokal użytkowy na wynajem
FINANSE | Fundusze nieruchomościowe i osoby prywatne coraz częściej inwestują w lokale użytkowe z zamiarem wynajęcia ich w celu prowadzenia sklepu, gastronomii, fryzjera, pralni.
Mimo że co do zasady nie ma odrębnych uregulowań prawnych dotyczących najmu lokalu mieszkalnego i użytkowego, należy pamiętać o istotnych różnicach, które mogą ostatecznie decydować, czy inwestowanie w lokale użytkowe z przeznaczeniem ich pod wynajem będzie intratnym biznesem.
Koszty na rzecz wspólnoty
Przede wszystkim w związku z użytkowym wykorzystaniem lokalu wspólnota mieszkaniowa może zażądać od nas większych opłat na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. (dalej u.w.l.) uchwałą właścicieli lokali można zwiększyć ww. opłatę w ten sposób, że podwyższoną opłatę będą płacili właściciele wskazanych lokali użytkowych. Podstawą do nałożenia wyższej opłaty jest sposób korzystania z takich lokali użytkowych. Dla przykładu, o ile pub może generować wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (śmieci, podeptane trawniki), o tyle gabinet stomatologiczny raczej nie przyczyni się do większych obciążeń. Oznacza to, że właściciel lokalu użytkowego, w którym działa pub, może zostać przegłosowany na zebraniu ogółu właścicieli i będzie musiał ponosić większe wydatki na nieruchomość wspólną aniżeli właściciele mieszkań....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta