Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim kupisz lokal użytkowy na wynajem

13 maja 2015 | Dobra Firma | Kamil Lewandowski

FINANSE | Fundusze nieruchomościowe i osoby prywatne coraz częściej inwestują w lokale użytkowe z zamiarem wynajęcia ich w celu prowadzenia sklepu, gastronomii, fryzjera, pralni.

Mimo że co do zasady nie ma odrębnych uregulowań prawnych dotyczących najmu lokalu mieszkalnego i użytkowego, należy pamiętać o istotnych różnicach, które mogą ostatecznie decydować, czy inwestowanie w lokale użytkowe z przeznaczeniem ich pod wynajem będzie intratnym biznesem.

Koszty na rzecz wspólnoty

Przede wszystkim w związku z użytkowym wykorzystaniem lokalu wspólnota mieszkaniowa może zażądać od nas większych opłat na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. (dalej u.w.l.) uchwałą właścicieli lokali można zwiększyć ww. opłatę w ten sposób, że podwyższoną opłatę będą płacili właściciele wskazanych lokali użytkowych. Podstawą do nałożenia wyższej opłaty jest sposób korzystania z takich lokali użytkowych. Dla przykładu, o ile pub może generować wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (śmieci, podeptane trawniki), o tyle gabinet stomatologiczny raczej nie przyczyni się do większych obciążeń. Oznacza to, że właściciel lokalu użytkowego, w którym działa pub, może zostać przegłosowany na zebraniu ogółu właścicieli i będzie musiał ponosić większe wydatki na nieruchomość wspólną aniżeli właściciele mieszkań....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament