Nowe prawo restrukturyzacyjne zmienia regulacje upadłościowe
Ochrona przed bankructwem firm, które wpadły w kłopoty finansowe, to cel ustawy uchwalonej 9 kwietnia br. przez Sejm. Jej przyjęcie zasadniczo przebudowuje otoczenie gospodarcze w naszym kraju.
Polska zajmuje 32 miejsce w najnowszym raporcie banku światowego „Doing business 2015", jeżeli chodzi o postępowanie i procedury w sprawach upadłościowych. Do głównych wad polskich przepisów o upadłości należą:
- długość postępowania upadłościowego (ok. trzech lat),
- jego wysoki koszt (ok. 15 proc.) oraz
- względnie niski poziom zaspokojenia roszczeń wierzycieli (ok. 57 proc.).
Nowa ustawa powinna w istotny sposób zmienić tę sytuację, gdyż nie tylko wprowadza nowe przepisy o restrukturyzacji, ale także modyfikuje istniejące prawo upadłościowe i naprawcze.
Najpierw przemiana...
Charakter nowego prawa najlepiej oddają słowa jednego z przedstawicieli rządu: „Trudności nie są powodem do zamykania działalności. Istotą jest doprowadzenie do zmiany działalności". Kluczowym elementem nowych przepisów będzie również wprowadzenie dodatkowych zasad gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego.
...a jak się nie powiedzie, to szybka likwidacja
Przygotowując ustawę, rząd i parlamentarzyści słusznie zwrócili uwagę na doświadczenia międzynarodowe w zakresie restrukturyzacji, z których wynika, że poprawa warunków efektywnej restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz – jeżeli to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta