Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy firma nie może pozwolić sobie na odór

13 maja 2015 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Same skargi osób, którym przeszkadzają przykre zapachy z pieczarkarni, to za mało, by odmówić przedsiębiorcy wydania zezwolenia na jej prowadzenie.

Starosta odmówił przedsiębiorcy prowadzącemu pieczarkarnię pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Zapach amoniaku przeszkadzał bowiem okolicznym mieszkańcom.

Nie ma przepisów o fetorze

Starosta wyjaśnił, że z operatu ochrony powietrza wynika, iż praca zakładu nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Obliczenia wykazały, że wartości określone dla poziomu amoniaku w powietrzu były zgodne z rozporządzeniem ministra środowiska z 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu.

Jednak zdaniem starosty właściciel pieczarkarni nie spełnił wymagań, o których mówi art. 141 ust. 2 oraz art. 143 prawa ochrony środowiska (p.o.ś.).

Art. 141 ust. 2 stanowi bowiem, że: „oddziaływanie instalacji lub urządzenia nie powinno powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi".

Zwiększenie produkcji oraz odejście od hermetyzacji wstępnych faz produkcji ma wpływ także na emisję nie zorganizowaną, w tym emisję odorów, stanowiącą bezpośrednią uciążliwość dla mieszkańców. Skargi mieszkańców świadczą o pogorszeniu stanu środowiska w znacznych rozmiarach.

Starosta przyznał, że nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament