Widać coraz więcej oznak ożywienia gospodarczego
Po spadku przychodów w 2013 r. wyniki roku 2014 dają powody do optymizmu
Gdy na początku 2014 r. zaczęły się ukazywać pierwsze prognozy spodziewanej dynamiki PKB, nawet te zakładające 3 proc. uznawane były za przykład mocno przesadzonego optymizmu. Prognozy Komisji Europejskiej z 3-proc. wzrostem w całym 2014 r. wciąż chciano aktualizować jako nierealne. Ostatecznie GUS podał, iż po korekcie wzrost PKB wyniósł 3,4 proc., co w Europie po raz kolejny uznano za wynik doskonały.
Po wynikach największych przedsiębiorstw w kraju widać, że sytuacja się poprawia, choć wciąż trudno o wielki optymizm. Na pewno dobrym impulsem dla wzrostu są niskie stopy procentowe i wyjątkowo tanie paliwa. Ale sporym problemem – zwłaszcza dla firm prowadzących sprzedaż detaliczną – jest utrzymująca się dłużej, niż zakładano, deflacja.
Widać, że pozytywny impuls zadziałał. Suma przychodów największych przedsiębiorstw w porównaniu z 2013 r. wzrosła o 1,8 proc., do niemal 1,35 bln zł. Zysk tych firm z Listy, które go wykazały wyniósł 55,5 mld zł. Jest lepiej, ale wciąż nie na tyle dobrze, aby uznać za odrobione straty związane z ostatnimi falami kryzysu ekonomicznego.
Nadal najlepszym wynikiem – jeśli porównamy 17 edycji Listy 500 – jest ten z 2012 r. Trzeba jednak przyznać, że do tego rezultatu pozostał do odrobienia już niewielki dystans.
Rok upłynął pod znakiem analizowania skutków dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta