Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doradztwo doradztwu nierówne

13 maja 2015 | Ekspert księgowego | Jarosław Piątek
Jarosław Piątek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Piątek

VAT | Spółka, która w swojej działalności wykonuje czynności niezbędne do uzyskania przez klientów – osoby fizyczne – zwrotu nadpłaty podatku czy zasiłku z urzędu w innym kraju, nie musi im wystawiać paragonów.

Zgodnie z obowiązującym od tego roku § 4 pkt 2 lit. h rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU poz. 1544; dalej: rozporządzenie) zwolnienie to nie dotyczy świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Oznacza to, że podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązane ewidencjonować przy zastosowaniu kasy fiskalnej osiągany z tego tytułu obrót, bez względu na wysokość osiąganych obrotów czy też sposób płatności za te usługi.

Natomiast wątpliwości przedsiębiorców dotyczą zakresu czynności, które należy uznać za usługi doradztwa podatkowego. Przepisy rozporządzenia oraz ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają legalnej definicji tego pojęcia.

Stan faktyczny

Takie właśnie wątpliwości miała spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie:

- odzyskiwania na rzecz osób fizycznych pracujących za granicą zwrotu kwot podatku dochodowego pobranego przez zagranicznych pracodawców oraz

- odzyskiwania od zagranicznych organów zasiłków, w szczególności zasiłków rodzinnych na dzieci.

Za usługi spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament