Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatne firmy wygrywają z państwowymi

13 maja 2015 | Lista 500
źródło: Rzeczpospolita
Firmy z polskim kapitałem
źródło: Rzeczpospolita
Firmy z polskim kapitałem

Szybciej zwiększają sprzedaż i eksport, ale to spółki Skarbu Państwa mają wyższą rentowność

Piotr Mazurkiewicz

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy prywatyzacja jest dobrym pomysłem na gospodarkę, wystarczy przejrzeć dane największych przedsiębiorstw Listy 500, aby się ich pozbyć. Oczywiście nie można z zasady negować sensu istnienia spółek z udziałem Skarbu Państwa, ponieważ ma to uzasadnienie choćby z racji istnienia firm o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Nawet najlepsze wskaźniki nie spowodują, że państwo zdecyduje się np. na prywatyzację producentów paliw.

Jeśli zaś chodzi o banki, to doświadczenia polskie pokazują, iż nadmierna prywatyzacja stała się wyzwaniem w latach kryzysowych, kiedy to ograniczenie akcji kredytowej pogłębiało problemy np. ze spadającą konsumpcją, która jest jednym z filarów wzrostu PKB. Próby odkupienia od zagranicznych inwestorów ich polskich spółek kończą się niepowodzeniem, jak było w przypadku BZ WBK i Kredyt Banku.

Bankowi PKO BP udało się kupić Nordeę, a szef PZU w niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" mówił o planach kupienia mniejszych banków. Nietrudno o kandydatów. Kilka banków zostało już przez swoich właścicieli wskazanych do sprzedaży, jak choćby BPH, należący do amerykańskiego GE.

Silni zagraniczni

Po przeanalizowaniu struktury własnościowej firm ujętych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament