Paliwo i finanse – najbardziej wspierają budżet
Doić państwowe firmy czy zostawić im pieniądze na rozwój?
Nie od dziś panuje przekonanie, że podatki zarzynają firmy. Całe szczęście, że państwowe molochy, które przetrwały okres transformacji i wytrzymują konkurencję zachodnich koncernów radzą sobie na rynku całkiem nieźle. Niestety dla nich, a na szczęście dla państwowej kasy, ich rynkowy sukces oznacza spore podatki, jakie przychodzi im płacić. Firmy te nie transferują zysków, bo nie mają gdzie, nie lawirują ani nie uciekają do podatkowych rajów. Dlatego w naszej drugiej edycji rankingu, który nazwaliśmy filary budżetu, to głównie państwowe firmy znajdują się na szczycie listy przedsiębiorstw, które w ubiegłym roku zapłaciły najwięcej pieniędzy budżetowi państwa.
Z zestawienia „Rzeczpospolitej" wynika, że pierwsza dziesiątka firm z Listy 500 zapłaciła w ubiegłym roku ponad 6,1 mld zł podatku. Stanowi to blisko jedną czwartą całej kwoty podatku CIT założoną w ubiegłorocznym budżecie. Przypomnijmy, że rząd spodziewał się wpływów na poziomie 23–25 mld zł. Na podium – jeśli chodzi o największych płatników tego podatku – stanęli: PGE, PGNiG i PKO BP. Zaraz za nimi uplasowały się PZU i KGHM. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy z zagranicznym kapitałem – Pekao SA, BZ WBK i mBank.
W porównaniu z zestawieniem za 2013 rok pierwsza trójka uległa małej transformacji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta