Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umorzona pożyczka od rodziców jest przychodem przedsiębiorcy

13 maja 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej jest zwolniona z podatku. Ale tylko wtedy, gdy dotyczy prywatnej sfery życia przedsiębiorcy. Związek takiego przysporzenia z firmą wyklucza preferencję.

- Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną PIT według zasad ogólnych. Kilka miesięcy temu zaciągnąłem pożyczkę od rodziców na potrzeby firmy. Obecnie rodzice umorzyli mi część zobowiązania. Czy ta część pożyczki jest dla mnie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej? – pyta czytelnik.

Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń jest zaliczana do przychodów z działalności gospodarczej. Oblicza się je zgodnie z art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT >patrz ramka.

Przyjmuje się, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia w PIT ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament