Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecki rząd lawiruje między wierzycielami a wyborcami

13 maja 2015 | Ekonomia
Losy Grecji są w rękach państw strefy euro i MFW
źródło: Rzeczpospolita
Losy Grecji są w rękach państw strefy euro i MFW

Atenom udało się spłacić ratę kredytu od MFW, ale ryzyko, 
że w najbliższych tygodniach zabraknie im pieniędzy, jest coraz większe.

Grzegorz Siemionczyk

We wtorek rząd Grecji musiał spłacić opiewającą na 750 mln euro ratę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zrobił to z pewnym wyprzedzeniem, już w poniedziałek wieczorem, po raz kolejny o włos unikając bankructwa. A raczej odsuwając w czasie zagrożenie takim scenariuszem. Grecki minister finansów Janis Warufakis nie kryje bowiem, że kraj pilnie potrzebuje pieniędzy, aby utrzymać wypłacalność.

O tym, w jakim rozpaczliwym stanie są finanse publiczne Grecji, świadczy fakt, że aby spłacić zobowiązania wobec MFW, Ateny musiały sięgnąć po pieniądze z... rachunku rezerwowego w MFW, który w ciągu kilku tygodni powinny uzupełnić. Wcześniej w maju rząd spłacił 200 mln dol. odsetek od kredytu z MFW, korzystając m.in. z rezerw gotówkowych greckich instytucji publicznych, w tym samorządów.

Koniunktura nie pomaga

W lutym rząd Aleksisa Ciprasa uzgodnił z wierzycielami Grecji – rządami państw strefy euro oraz Europejskim Bankiem Centralnym i MFW – że do końca czerwca przyjmie program reform gospodarczych, który stworzy realne szanse na uzdrowienie kasy państwa oraz przywrócenie gospodarce konkurencyjności. To warunek odblokowania ostatniej, wynoszącej 7,2 mld euro transzy kredytów przyznanych Grecji w 2012 r.

Po poniedziałkowym spotkaniu eurogrupy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament