Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w ordynacji nie tylko na korzyść...

13 maja 2015 | Prawo | Agnieszka Tałasiewicz Piotr Kalemba
Agnieszka Tałasiewicz
źródło: materiały prasowe
Agnieszka Tałasiewicz
Piotr Kalemba
źródło: materiały prasowe
Piotr Kalemba

Zamiast pięciu lat skarbówka będzie miała na wymiar i pobór podatku osiem, czasami dziesięć, lat. A tak długie odroczenie momentu zamknięcia danego okresu rozliczeniowego nie jest zmianą korzystną – zauważają eksperci.

Agnieszka Tałasiewicz

Piotr Kalemba

 

Obowiązująca ordynacja podatkowa została uchwalona w 1997 r. Od tego czasu była wielokrotnie nowelizowana. W konsekwencji jest niejasna, zawiła i niespójna – budzi wątpliwości zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa podatkowego. Stąd z pewną dozą optymizmu patrzymy na prace Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego pod przewodnictwem prof. Leonarda Etela.

Głównym zadaniem Komisji jest opracowanie nowej ordynacji podatkowej. Ostateczny efekt wysiłków Komisji – w postaci gotowego aktu prawnego – poznamy za dwa lata i dopiero wtedy możliwe będzie przeprowadzenie kompleksowej oceny. Warto się jednak podzielić pierwszymi spostrzeżeniami po opublikowaniu kierunkowych założeń zmian.

Kilka dobrych propozycji

Zgodnie z założeniami nowa konstytucja prawa podatkowego ma poprawić poczucie bezpieczeństwa prawnego podatników oraz doprowadzić do wzrostu zaufania i wzajemnego zrozumienia w ich relacji z aparatem skarbowym. Przepisy mają być jasne i precyzyjne, a przy tym pisane przy założeniu, że podatnik jest uczciwy i rzetelny. Z drugiej strony, ma zwiększyć skuteczność i efektywność wymiaru oraz poboru zobowiązań. Zdecydowana większość propozycji Komisji jest korzystna dla podatników i zasługuje na aprobatę. Należą do nich przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament