Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba rozwiązać sprawę kredytów walutowych

13 maja 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Temat kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania hipoteczne we frankach, został rozdmuchany do rozmiarów nieproporcjonalnych do rzeczywistej skali problemu – pisze ekspert.

Kalim Aziz

Niezależnie od tego, jakie kroki w celu rozwiązania problemu polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania hipoteczne we franku szwajcarskim, ostatecznie zostaną podjęte przez państwo, jedno jest pewne: skutki tych działań będą miały szeroki wpływ nie tylko na banki i kredytobiorców, ale także na całą gospodarkę.

Konsekwencje przyzwolenia na udzielanie walutowych kredytów hipotecznych można porównać do tych powiązanych z grzechem pierworodnym. Najpierw była radość z konsumpcji jego owoców (takich jak korzyści z relatywnie niskich rat kredytów mieszkaniowych), później żal (wyrażony w przewlekłych negocjacjach nad metodami rozwiązania problemu), a teraz pokuta i oczekiwanie na przebaczenie (podział kosztów między sektorem bankowym, kredytobiorcami i polskim państwem).

Trójstronna odpowiedzialność

Rozmiary problemu wyrażone w liczbach dają do myślenia.

Kredytów walutowych we frankach szwajcarskich jest ok. 550 tys. Zasadniczo jednak tylko 5 proc. Polaków jest bezpośrednio dotkniętych przez dodatkowe obciążenia wynikające z osłabienia złotego względem franka. 5 proc.! Jeśli chodzi o wartości, zadłużenie hipoteczne w frankach szwajcarskich jako proc. PKB jest szacowane na ok. 8–9 proc. wobec 10 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament