Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapisy w ewidencji to za mało, żeby skorzystać z ulg

13 maja 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Maciej Trzebny
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Maciej Trzebny

Ustalenie kwoty wydatków na nabycie nowych technologii, która podlega odliczeniu, wiąże się z koniecznością określenia wartości początkowej nabytej wartości niematerialnej i prawnej. Musi ona bezpośrednio wynikać z ewidencji podatkowej.

W latach 2009–2011 w spółce wdrażano zaawansowany system komputerowy. Podatniczka zdecydowała się na jego nową wersję, bo w sposób całościowy obejmuje on procesy zachodzące w spółce (logistyka, księgowość, kadry i płace etc.).

Spółka nabyła prawo do korzystania z systemu w drodze umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2010 r. na 36 miesięcy. Uzyskała też ekspertyzę o możliwości uznania systemu za nową technologię w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o CIT. Umowa leasingu nie zawiera postanowienia przewidującego rozliczanie odpisów amortyzacyjnych przez spółkę. Odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych ujmuje finansujący. Firma tłumaczyła, że system nie został wprowadzony do ewidencji podatkowej, ale rozpoznała go jako wartość niematerialną i prawną w ewidencji rachunkowej. Zapytała czy w takiej sytuacji ma prawo do skorzystania z ulgi na nowe technologie. Sama uważała, że spełnia wszystkie warunki, żeby skorzystać z takiego odliczenia.

Fiskus się z tym nie zgodził. Wskazał, że jednym z warunków do skorzystania z odliczenia jest ujęcie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w rejestrze prowadzonym dla celów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament