Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapka średniego rozwoju, Wilczek pilnie potrzebny

13 maja 2015 | Lista 500
Andrzej Sadowski
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Sadowski

Nie jesteśmy skazani przez historię i geografię na dreptanie za zachodnim sąsiadem

Okoliczności biznesowe skłoniły polskiego przedsiębiorcę do zainwestowania w fabrykę w USA. Doznał szoku, kiedy władze i ich służby administracyjne robiły wszystko, aby jak najszybciej mógł uruchomić biznes. Fabryka kosztowała zauważalnie mniej niż w Polsce i w znacznie krótszym czasie udało się ją uruchomić. Problem nie tkwi, jak widać, w polskich przedsiębiorcach i polskiej gospodarce – sama z siebie nie wpadła w tzw. pułapkę średniego rozwoju, o której rozwodzą się politycy i ekonomiści. Jeżeli w niej jest, to oznacza, że ktoś musiał tę pułapkę na gospodarkę zastawić. Przez dekady robił to nie kto inny, tylko politycy. Nie ma powodu, aby polscy przedsiębiorcy nie byli traktowani po ludzku, tak jak w USA, również we własnej ojczyźnie.

Money for nothing

Rząd zachowuje się jak ubogi obywatel, który nieoczekiwanym zrządzeniem losu wygrywa główną nagrodę. Komunikacja rządu z obywatelami sprowadza się do informowania o wydawaniu pieniędzy, które traktowane są jak loteryjna wygrana. O nic nie trzeba dbać, bo jest jakaś, choć wyłącznie w wyobraźni rządzących, góra pieniędzy do wydania. Cała strategia rozwoju przypomina zachowanie utracjusza, który wchodząc w posiadanie fortuny, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament