Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy z mieszkania zostaje głównie kredyt

13 maja 2015 | Rzecz o prawie | Tomasz M. Niemiec
Tomasz M. Niemiec
źródło: materiały prasowe
Tomasz M. Niemiec

Praktyka pokaże, jakie znaczenie zyska zupełnie świeża u nas instytucja kuratora dla spadkobierców kredytobiorców i jak układać się będą jego relacje z bankami i spadkobiercami – pisze Tomasz M. Niemiec.

W połowie grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (DzU z 2014 r., poz. 1585), która określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. Aktem tym wprowadzona została do polskiego porządku prawnego nowa instytucja – kurator (art. 26 ust. 1 ustawy), którego będę nazywał kuratorem dla spadkobierców kredytobiorcy. Według przepisów ustawy poprzez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy, a on sam zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami.

Nadejdzie czas rozliczenia

Według umowy odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorcą może być osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub też prawo użytkowania wieczystego. Kredyt może zostać udzielony także osobie fizycznej będącej współwłaścicielem nieruchomości lub mającej udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.

Bank może zabezpieczyć swoją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament