Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mamy czas sukcesji

13 maja 2015 | Lista 500
Andrzej K. Koźmiński
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej K. Koźmiński

W tegorocznej edycji Orłów „Rzeczpospolitej" w kategorii przemysł wyróżniamy firmę Valeo, globalnego producenta części samochodowych. Jest to decyzja w pełni uzasadniona

Firma ma znakomite wyniki, imponuje wielkością i strukturą zatrudnienia polskich pracowników, jest perspektywiczna, bo wyraźnie widać ożywienie na europejskim rynku samochodowym.

W kategorii przemysł tradycyjnie wyróżniamy działające w Polsce firmy zagraniczne. Nasuwa się pytanie: dlaczego nie dorobiliśmy się jeszcze wielkich firm przemysłowych z dominującą polską własnością prywatną? Takie pytanie nie wynika bynajmniej z uprzedzeń w stosunku do zagranicznego kapitału. Wiadomo, że aby zapewnić wzrost gospodarczy w sytuacji rażącego deficytu krajowych oszczędności, musimy sięgać do zagranicznych źródeł finansowania inwestycji rozwojowych, a w sytuacji niedorozwoju własnego zaplecza badawczo-rozwojowego do importowanych technologii i know-how. Chodzi o diagnozę stopnia rozwoju i ugruntowania polskiego kapitalizmu oraz jego odporności na ewentualne zewnętrzne wstrząsy i zakłócenia.

Kto sfinansuje rozwój

Myślę, że można się pokusić o kilka hipotez. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że większe prywatne polskie firmy przemysłowe to w znacznej mierze przedsiębiorstwa rodzinne. Pokolenie ich twórców staje dziś przed zagadnieniem sukcesji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament