Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skorygować pomyłki poprzedniej księgowej

13 maja 2015 | Ekspert księgowego | Dominik Biel
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
WARIANT II
źródło: Rzeczpospolita
WARIANT II
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

klasyfikacja | Wykryte w księgach spółki nieprawidłowości z poprzednich, zamkniętych już lat wykazuje się w bieżącej ewidencji. Sposób ujęcia będzie różny dla błędów istotnych i nieistotnych.

- Pracuję w firmie, która zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych dla klientów zewnętrznych (outsourcing księgowy). W kwietniu rozpoczęliśmy prowadzenie ksiąg nowego klienta. To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca księgi na podstawie ustawy o rachunkowości, a jej rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Podczas weryfikacji sald zauważyliśmy, że w 2013 r. spółka otrzymała dotację unijną na środek trwały. Dotację tę poprzednie biuro rachunkowe zewidencjonowało jednorazowo w przychody, podczas gdy w naszej ocenie powinna być ujęta jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i rozliczana równolegle do odpisów amortyzacyjnych.

Dodatkowo kalkulacja rezerwy na odprawy emerytalne była oparta na wycenie aktuarialnej sporządzonej w 2012 r. Zarząd spółki za naszą namową zaktualizował tę wycenę. Zgodnie z aktualnymi szacunkami rezerwa na świadczenia emerytalne powinna być wyższa o 40 tys. zł, co z punktu widzenia sprawozdania jest kwotą istotną.

Czy i w jaki sposób powinniśmy skorygować sprawozdanie spółki w związku z wymienionymi nieprawidłowościami? – pyta czytelnik.

Każdą z dwóch opisanych w pytaniu sytuacji należy rozpatrzyć osobno. Korekta dotacji jest bowiem błędem popełniony w poprzednich okresach w rozumieniu Krajowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10139

Wydanie: 10139

Spis treści
Zamów abonament