Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres zadań zatrudnionego ważniejszy niż nazwa jego stanowiska

10 września 2015 | Praca i ZUS | Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer
Agata Lankamer-Prasołek
źródło: materiały prasowe
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
źródło: materiały prasowe
Karol Lankamer

Jeśli strony nie podały w angażu rodzaju pracy, można go ustalić na podstawie wszystkich okoliczności towarzyszących zatrudnieniu lub np. faktycznie powierzonych etatowcowi czynności.

Określenie rodzaju pracy to jeden z podstawowych warunków pracy. Bez niego nie może dojść do skutecznego zawarcia stosunku pracy. Pozwala on rozstrzygnąć, czy szef ma prawo wymagać od podwładnego wykonania ściśle określonych czynności. Nie ma problemu, gdy mieszczą się one w ustalonym umownie rodzaju pracy. Jeśli jednak poza niego wykraczają, ich powierzenie będzie możliwe czasowo, a na stałe – jedynie pod warunkiem, że zgodzi się na to pracownik lub szef zastosuje wypowiedzenie zmieniające.

Te komplikacje powodują, że pracodawcy chętnie decydują się na ogólne i lakoniczne określanie rodzaju pracy. Po to, aby ułatwić sobie późniejszą zmianę zakresu zadań, bez konieczności ingerowania w zawarte umowy. Takie działanie nie gwarantuje jednak pełnej swobody, bo jeśli rodzaj pracy nie został precyzyjnie określony, kluczowy będzie zakres obowiązków faktycznie realizowanych przez pracownika.

Istotna cecha

Nawiązując stosunek pracy, podwładny zobowiązuje się wykonywać na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem pracę określonego rodzaju. Definicja stosunku pracy z art. 22 § 1 k.p. wskazuje jednoznacznie, że rodzaj pracy ma istotne znaczenie dla skutecznego zawarcia angażu. Zasadę tę potwierdza art. 29 § 1 k.p. Przewiduje, że rodzaj pracy jest jej najistotniejszym warunkiem, który musi być określony w umowie o pracę lub potwierdzony na piśmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament