Pracownik może się domagać waloryzacji
Odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie jest świadczeniem pieniężnym, które podlega waloryzacji na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Bez znaczenia jest to, że pracodawca zapłacił już sumę nominalną odszkodowania określonego w wyroku.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 listopada 2013 r. (II PK 65/13).
Pracownik odwołał się od niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Wyrok zasądzający odszkodowanie zapadł 7 kwietnia 2005 r. z jednoczesnym nadaniem mu natychmiastowej wykonalności co do kwoty miesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca uiścił wymaganą kwotę 11 kwietnia, pozostała część odszkodowania została wypłacona po uprawomocnieniu się wyroku, tj. 11 września 2008 r. W toku procesu pracownik wniósł nowy pozew, w którym domagał się m.in. waloryzacji zasądzonego odszkodowania, gdyż postępowanie sądowe było przewlekłe i w tym czasie zmieniała się siła nabywcza pieniądza. Sądy obu instancji uznały roszczenie za niezasadne. Pracownik złożył skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy uwzględnił.
Sąd uznał, że w przypadku odszkodowań z art. 45 § 1 kodeksu pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta