Wielki kapitał Lubelszczyzny
Region | Województwo lubelskie stawia na rozwój eksportu
Kiedy w 1990 roku Instytut Studiów Wschodnich organizował pierwsze Forum Ekonomiczne w Krynicy, mało kto mógł przypuszczać, że z czasem wydarzenie to osiągnie tak wielki prestiż i znaczenie na arenie międzynarodowej. Dziś Krynicę określa się niekiedy mianem „polskiego Davos", nawiązując do Światowego Forum Ekonomicznego, które odbywa się w słynnym szwajcarskim kurorcie. Nikogo nie dziwi obecność na krynickim forum głów państw i premierów krajów europejskich, a także polityków, ekonomistów i przedsiębiorców spoza naszego kontynentu. Nie może zatem zabraknąć w Krynicy również przedstawicieli tych regionów Polski, które szansy na rozwój upatrują w eksporcie. Województwo lubelskie odgrywa tu znaczącą rolę.
Województwo lubelskie specjalizuje się w uprawie owoców i warzyw, funkcjonuje w nim wiele jednostek naukowych działających na rzecz sektora spożywczego. Wartość eksportu towarów branży przetwórstwa rolno-spożywczego w regionie stale wzrasta. W latach 2009–2013 eksport rósł w tempie 11 proc. rocznie, osiągając wartość rzędu prawie 2,8 mld zł.
Bardzo dobre warunki glebowe w regionie sprzyjają uprawie szczególnie wymagających roślin. W lubelskim wzrasta liczba gospodarstw ekologicznych, są ich już ponad 2 tys. Większa świadomość społeczeństwa w dziedzinie odżywiania sprawia, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta