Wydatek w interesie firmy bez PIT
Otrzymana przez pracownika kwota zwrotu kosztów przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż określone w karcie charakterystyki stanowiska pracy nie jest przychodem ze stosunku pracy.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 9 lipca 2015 r. (I SA/Po 872/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że jej pracownicy zatrudnieni na stanowisku maszynisty pojazdu trakcyjnego mają jako miejsce pracy określony teren województwa oraz dodatkowe linie wychodzące nieznacznie poza jego obszar. Elementem umowy o pracę jest karta charakterystyki stanowiska pracy, którą otrzymuje każdy pracownik. W dokumencie tym jest określone stałe miejsce rozpoczynania oraz zakończenia pracy. Dojazd do nich jest finansowany przez pracownika (koszty dojazdu do miejsca pracy). Sporadycznie pracownik musi rozpocząć lub skończyć pracę z innego miejsca niż określone w karcie. W takiej sytuacji koszty dojazdu pokrywa pracodawca. Zwykle koszty te są wyższe od kosztów dojazdu do miejsc wynikających z karty.
Spółka zapytała czy zwrot kosztów przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikające z karty charakterystyki jest przychodem ze stosunku pracy pracownika i powinien być w związku z tym opodatkowany.
Sama uważała, że taka kwota nie jest przychodem. Stanowi bowiem zwrot wydatków wynikający z narzuconego przez pracodawcę innego miejsca rozpoczęcia lub zakończenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta