Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok sądu trzeba wykonać

10 września 2015 | Praca i ZUS

Spór o bezzasadne lub bezprawne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony może zakończyć się przywróceniem pracownika do pracy. Dla pracodawcy oznacza to konkretne obowiązki.

Sebastian kryczka

Wypowiedzenie umowy o pracę, nawet jeśli jest dokonane z naruszeniem procedury lub niezasadnie, jest skuteczne. Zatem umowa – po upływie okresu wypowiedzenia – ulega rozwiązaniu. Jeśli w ocenie etatowca pracodawca wypowiedział angaż bezzasadnie lub naruszył procedurę wynikającą z kodeksu pracy, musi skierować sprawę do sądu. Gdy się na to zdecyduje, odwołanie powinien przygotować w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał wypowiedzenie.

Sąd przywróci pracownika do pracy, gdy okaże się, że wypowiedzenie było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów. Przykładowo oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu zostało złożone bez zachowania formy pisemnej albo wypowiedzenie nie opiera się na realnie obiektywnie występujących przyczynach, należycie wykazanych, usprawiedliwiających taką decyzję pracodawcy.

W przypadku wydania przez sąd orzeczenia o przywróceniu nie ma konieczności ponownego zawierania umowy o pracę. Orzeczenie sądu znosi skutek wypowiedzenia, reaktywując jednocześnie stosunek pracy.

Niezbędna gotowość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament