Emocje wokół prywatyzacji wciąż są silne
Prywatyzacja w Polsce nie jest zakończona, trzeba kontynuować ten proces, choć wzbudza to skrajne reakcje.
– Za nami 25 lat prywatyzacji, ale czy zostało jeszcze coś do zrobienia? Czy osiągnęliśmy już stały sukces, czy wciąż trzeba go bronić przez ciągotami do nacjonalizacji? Czy wszystko nadaje się do sprzedaży, czy może jest jakaś sfera zarezerwowana dla państwa? – takie pytania postawił Jacek Chwedoruk, prezes zarządu banku Rothschild, który moderował dyskusję „W 25. rocznicę polskiej prywatyzacji: W jakim momencie jesteśmy i jakie są perspektywy prywatyzacji w Polsce i krajach regionu CEE".
Prof. Leszek Balcerowicz, współtwórca reform gospodarczych lat 90., starał się rozwiewać mity związane z prywatyzacją. – Nieprawdą jest, że do osiągnięcia takiego poziomu rozwoju, jaki mamy dzisiaj, wystarczyłby rozwój prywatnej przedsiębiorczości i porządkowania stanu aktywów publicznych. Bez prywatyzacji sektor publicznych rósłby i stałby się siłą polityczną blokującą dalsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta