Grafik czy informatyk sam określa, kiedy zacznie i skończy zajęcie
Jeśli zatrudniony w systemie zadaniowym wykonuje dodatkowe obowiązki nałożone przez szefa przekraczające kodeksowe normy, wystąpią nadgodziny. Należy mu się za to ekstrawynagrodzenie.
Artykuł 140 kodeksu pracy dopuszcza wprowadzenie w firmie zadaniowego czasu pracy i określa jego przesłanki. Może on być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem jej wykonywania. Po porozumieniu z pracownikiem pracodawca ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wskazany w art. 129 k.p.
Poza ciągłym nadzorem
Różnica między zadaniowym czasem pracy a pozostałymi systemami polega na tym, że nie ingeruje on w wymiar czasu pracy i okresy rozliczeniowe, lecz wprowadza odmienne metody definiowania czasu pracy. To uzasadnia, że zadaniowy czas pracy jest formą organizacji czasu pracy, w której szef nie określa godzin aktywności etatowca, lecz zadania, jakie ma on wykonać. I ten sam decyduje, kiedy to zrobi. Przy tym systemie pracownik nie pozostaje więc w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie, a długość dnia i tygodnia pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta