Skutek w postaci rozstania nastąpi bez względu na formę
Jeśli pracownik oświadczy pracodawcy, że rozwiązuje z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, bo np. firma nie płaci mu pensji, będzie ono skuteczne. Stanie się tak nawet wtedy, gdy podwładny ustnie wymówił współpracę.
Szef nie będzie mógł z tego powodu dochodzić od pracownika żadnych roszczeń.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. W takim przypadku etatowcowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.
Ma moc
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej taką decyzję (art. 55 § 11 i 2 k.p.). Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty odszkodowania, podwładny może go dochodzić przed sądem. Musi jednak wykazać, że szef ciężko naruszył wobec niego swoje podstawowe obowiązki.
Natychmiastowe rozwiązanie angażu przez pracownika z powodu naruszenia przez firmę podstawowych obowiązków jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez zatrudnionego przyczyny rzeczywiście wystąpiły, czy nie. Jednoznacznie uznał tak Sąd Najwyższy w wyroku z 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta