Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukając szans na odległych rynkach

10 września 2015 | Vademecum Eksportera | Piotr Mazurkiewicz
Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz

Ameryka Łacińska | 600 milionów konsumentów przyciąga uwagę eksporterów

Ameryka Łacińska to wciąż dla polskich firm teren niemal dziewiczy – choć region ma prawie 600 mln mieszkańców, to odpowiada jedynie za ok. 1 proc. wartości polskiego eksportu. Na te rynki trafiają głównie maszyny i urządzenia, produkty chemiczne czy części samochodowe. Z kolei importujemy głównie produkty rolno-spożywcze. Ameryka Łacińska to dla wielu firm wciąż szczyt egzotyki. Jednak coraz częściej szukają tam partnerów biznesowych, ponieważ rynki te mają ogromny potencjał.

Meksyk zdecydowanym liderem

Na początek zaskoczenie – według najnowszych danych GUS głównym partnerem biznesowym Polski w tym regionie są Bahamy. Tylko przez cztery miesiące 2015 r. trafiły tam towary o wartości ponad 1,1 mld zł. Jest to jednak nieco myląca informacja, jeśli chodzi o realne znaczenie wymiany z tym krajem.

– Pozycja Bahamów w polskich handlu zagranicznym wynika z dużych transakcji jednostkami morskimi, statkami i łodziami. Eksport innych towarów jest znikomy – wyjaśnia Radosław Jarema, szef Akcenty, instytucji płatniczej rozliczającej płatności eksporterów i importerów.

Na dalszych pozycjach w rankingu kierunków polskiego eksportu za okres styczeń–kwiecień znajduje się Meksyk (36. miejsce w ogólnym rankingu, 809,3 mln zł), Brazylia (46. miejsce, 527,2 mln zł), Panama (58. miejsce, 203,3 mln zł) i Argentyna (62. miejsce,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament