Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy kwestionują kontrakty pełne nieskutecznych klauzul

10 września 2015 | Praca i ZUS | Barbara Jóźwik
Barbara 
Jóźwik, radca prawny w Schoenherr
źródło: materiały prasowe
Barbara 
Jóźwik, radca prawny w Schoenherr
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Nawet jeśli pracodawca wpisze do umowy o pracę zakaz ujawniania przez pracownika wysokości wynagrodzenia czy konieczność uzyskania zgody na dodatkowe zajęcia, postanowienia te będą nieważne.

Pracodawca i pracownik mają prawo swobodnie ustalić treść umowy o pracę, pod warunkiem jednak, że postanowienia umowne nie będą mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Kodeks pracy przewiduje wprost zakaz pogarszania sytuacji pracowników w klauzulach umownych zawartych w umowie o pracę (art. 18 § 1). Również wewnętrzne akty prawa pracy obowiązujące u pracodawcy, takie jak np. regulamin pracy czy też regulamin wynagradzania, nie mogą być sporządzane w sposób mniej korzystny niż przepisy prawa pracy.

Postanowienia zawartej umowy o pracę, które okażą się mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, dotknięte są bezwzględną nieważnością, a tym samym nie obowiązują pracownika. Takie nieważne postanowienia są z mocy prawa zastępowane korzystniejszymi przepisami kodeksu pracy.

Muszę wiedzieć, gdzie pracuję

Pracodawcy często, aby zapewnić sobie w każdym czasie możliwość przeniesienia pracownika do innej placówki, zawierają w umowie klauzulę, która najczęściej brzmi: „Miejscem pracy pracownika jest X. Pracownik wyraża zgodę na zmianę miejsca pracy w przyszłości, jeśli będzie to uzasadnione potrzebami pracodawcy".

Nieskuteczność takiego postanowienia potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2008 r. (I PK 96/08), w którym orzekł wprost o nieważności klauzuli, wyrażającej zgodę pracownika na czasową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament