Polskie spółki znów aktywne
Gospodarka | 2014 rok pod znakiem zagranicznej ekspansji, ale i kłopotów na Wschodzie
Analizując ubiegłoroczny rynek zagranicznych fuzji i przejęć dokonywanych przez polskie przedsiębiorstwa, należy stwierdzić, że ten okres miał dwa oblicza. Z jednej strony to kolejny rok zdecydowanej ekspansji naszych firm, odważnie zdobywających nowe przyczółki poza krajem. Z drugiej jednak wielu spółkom w znaczący sposób we znaki dał się konflikt zbrojny na Ukrainie, powodujący spadek wartości aktywów zlokalizowanych w tym kraju czy w objętej embargiem Rosji.
Nie tylko surowce
Nasz ranking opiera się na danych dostępnych w sprawozdaniach finansowych – przy czym firmy stosują różną metodologię raportowania, nie zawsze ukazując wartości przypisane konkretnym zagranicznym podmiotom. Zestawienie uzupełniliśmy o informacje przekazane przez firmy. Stąd brak w zestawieniu takich graczy, jak choćby kontrolowany przez miliardera Michała Sołowowa Synthos (producent kauczuków z zakładami w Czechach), Rovese (producent wyposażenia łazienek z fabrykami na Ukrainie i w Rosji) i Barlinek (producent podłóg z aktywami na Ukrainie) czy kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew (producent komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego z fabrykami na kilku kontynentach). Te spółki m.in. nie udostępniły nam danych o swojej zagranicznej aktywności.
Pod względem wartości kontrolowanych aktywów zagranicznych w 2014 r. w naszym zestawieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta