Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaczynać, to z głową

10 września 2015 | Vademecum Eksportera | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita
Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita
Anna Cieślak-Wróblewska

Afryka | Kontynent dużego ryzyka, ale i ogromnego potencjału

Ursus, firma niegdyś w upadku, w maju zaprosiła dziennikarzy i VIP-ów na otwarcie kolejnej linii montażowej w Etiopii. To efekt podpisanego w 2014 r. kontraktu na dostawy maszyn rolniczych z państwową firmą METEC. W większości maszyny są produkowane w Polsce, ale ich montaż odbywa się już na miejscu – w fabryce METEC w mieście Adama.

Kontrakt w Etiopii z rządową agencją Information Network Security Agency (INSA) podpisało też w 2014 r. Asseco Poland. To inicjatywa dotycząca budowy nowoczesnego rynku energii w tym kraju, o wartości prawie 10 mln dol. Od września 2014 r. działa też spółka Asseco Software Nigeria, która promuje ofertę grupy Asseco.

Dla Kopexu, polskiego producenta maszyn górniczych, najważniejszym rynkiem jest RPA, gdzie działa jego spółka Hansen and Genwest. Oferuje serwis górniczych urządzeń elektrycznych – od produkcji po naprawy i dostawy poszczególnych komponentów.

W Afryce nie mogło zabraknąć firmy Inglot, która siecią swoich placówek oplata cały świat, i ma salony także w RPA (w kilkudziesięciu lokalizacjach), Nigerii czy Maroku (w Casablance).

Kulczyk Investments stawia na surowce – ma udziały w spółkach poszukujących i wydobywających ropę i gaz (m.in. w Nigerii), żelazo (w Kongo), węgiel kamienny (w Mozambiku) czy pierwiastki ziem rzadkich.

Wielkie perspektywy

Takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament