Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naszej żywności za ciasno w Unii

10 września 2015 | Vademecum Eksportera | Beata Drewnowska
Beata Drewnowska
źródło: Rzeczpospolita
Beata Drewnowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Przemysł spożywczy | Rosyjskie embargo przyczyniło się do odkrycia wielu nowych rynków

Większe otwarcie na nowe rynki uchroniło eksport rolno-spożywczy przed załamaniem po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Ich znaczenie będzie rosło.

9,3 mld euro wyniosła wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski od stycznia do maja 2015 r. – podaje Ministerstwo Rolnictwa. To o niemal 480 mln euro, czyli o 5,5 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Takiego wzrostu nie powstydziłaby się niejedna dynamicznie rozwijająca się branża. Tymczasem sektor spożywczy zanotował go, mimo że od sierpnia 2014 r. nie może sprzedawać wielu kluczowych produktów na rynek rosyjski. Co więcej, od ponad półtora roku nasza wieprzowina nie trafia m.in. do Rosji, Chin i Korei Płd. z powodu wykrycia w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF.

Czekając na rekord

– Jest coraz bardziej prawdopodobne, że w tym roku sprzedamy żywność za rekordową kwotę 25 mld euro – stwierdził ostatnio minister rolnictwa Marek Sawicki.

W 2014 r. wartość eksportu rolno-spożywczego z naszego kraju wyniosła 21,4 mld euro i była o 4,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Jak wytłumaczyć eksportową hossę żywności znad Wisły? Dzięki wciąż niższym niż na Zachodzie kosztom pracy, a przy okazji dobrej jakości produktów, naszym firmom udało się w ostatnich miesiącach sprzedać więcej w Unii Europejskiej. Zaprocentowało także większe otwarcie się naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10240

Wydanie: 10240

Spis treści
Zamów abonament