Eksport w górę. Pomaga tanie euro
Gospodarka | Perspektywy są dobre, musimy jednak szukać nowych, atrakcyjnych rynków
adam woźniak
W ubiegłym roku polski eksport wyniósł 163,1 mld euro i okazał się o 5,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. W tym roku i w kolejnych latach tendencja wzrostowa ma być kontynuowana. Jak szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, wartość eksportu na koniec grudnia 2015 r. może sięgnąć 176,6 mld euro. Natomiast w roku 2016 zbliży się do 195 mld euro.
Wzrost eksportu jest jednym z głównych motorów napędowych polskiej gospodarki od początku lat 90. Gdyby nie eksport, nie byłoby wzrostu konsumpcji oraz inwestycji. Udział eksportu w tworzeniu PKB systematycznie rośnie: jeśli w przedkryzysowym 2007 r. wynosił 32,6 proc., to w roku 2012 wzrósł do 37,3 proc., a w ubiegłym roku sięgał już 40,1 proc. W ciągu ostatniej dekady udział eksportu w polskim PKB zwiększył się dwukrotnie, a udział Polski w obrotach światowego handlu – dwuipółkrotnie. Obecnie ponad 75 proc. polskiego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej, w tym ok. 25 proc. do Niemiec. Coraz większego znaczenia w polskim eksporcie nabierają towary zaawansowane technologicznie, takie jak komputery, farmaceutyki, instrumenty naukowe, maszyny elektryczne czy produkty przemysłu lotniczego.
Jesteśmy wciąż tańsi
Eksperci podkreślają, że o konkurencyjności polskiego eksportu wciąż decydują niskie koszty pracy.
– To sprawia, że możemy odbiorcom zagranicznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta