Samotny tata otrzyma wstecznie należny mu zasiłek
Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem i przerwanie pracy lub działalności to konieczne warunki, aby rodzic wdowiec albo inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny mógł się ubiegać o świadczenie na potomstwo.
Mariusz Pigulski
Od 14 sierpnia 2015 r. istotnie zmodyfikowano uprawnienia rodzicielskie. Stało się to dzięki ustawie z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1066; dalej: ustawa nowelizująca). Na jej podstawie rozszerzono katalog przypadków, w których można przejąć urlopy związane z rodzicielstwem niewykorzystane przez matkę dziecka.
W myśl nowych rozwiązań ubezpieczony ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny ma prawo otrzymać zasiłek macierzyński, gdy matka dziecka, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie:
- zmarła,
- porzuciła dziecko,
- legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan jej zdrowia uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
W nowych okolicznościach
W poprzednim stanie prawnym, gdy matka dziecka nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo czy też na zasadzie dobrowolności), a tym samym nie mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, świadczenie takie nie przysługiwało również ojcu dziecka ani innemu członkowi rodziny. Zmieniło się to od 14 sierpnia 2015 r.
Obecnie w razie śmierci matki (także nieubezpieczonej) lub porzucenia przez nią dziecka ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta