Resort pracy – choroba nie uzasadnia przekładania dnia wolnego
Jeśli pracownik choruje w dniu wolnym od zadań udzielonym mu w zamian za dodatkową pracę przypadającą np. w niedzielę lub sobotę, to nie należy mu się dzień wolny w innym terminie. Nie wpływa to na jego wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
Tak uznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku nadesłanym do „Rzeczpospolitej" 14 września 2016 r. >patrz ramka.
O co chodzi
Nie budzi wątpliwości to, że pracodawca musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Taki obowiązek wynika wprost z powszechnych przepisów (art. 15111 §1 i art. 1513 kodeksu pracy). Co jednak dzieje się wtedy, gdy w dniu wolnym wyznaczonym w zamian za pracę w dniu wolnym ustawowo (tj. niedzielę lub święto) lub regulaminowo czy harmonogramowo (sobota) pracownik choruje i nie może realnie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji szef aż do skutku powinien określać dzień wolny w innej dacie?
Każda aktywność nadliczbowa na etacie wymaga rekompensaty. W szczególności dotyczy to dodatkowo poleconej pracy w niedzielę, święto lub w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W tych przypadkach podstawowym, a wobec sobót jedynym sposobem jej zrekompensowania, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta