Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz zlecenia nadgodzin nie obejmuje pracy ponadwymiarowej

20 października 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Potrzeby pracodawcy mogą powodować konieczność pozostania w pracy dłużej. W pewnych przypadkach dotyczy to również osób, których nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych.

Praca realizowana na podstawie stosunku pracy podlega licznym ograniczeniom w zakresie jej organizacji. Szczególne obostrzenia dotyczą czasu pracy – czyli okresu, w którym podwładny ma obowiązek pozostawać w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania służbowych obowiązków. Pracę można zatem organizować w ramach wynikającej z kodeksu pracy puli czasu z uwzględnieniem przysługujących zatrudnionym przerw, odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Godziny nadliczbowe...

Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 129 § 1 kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament