Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik ma prawo cofnąć złożone przez siebie odwołanie

20 października 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
źródło: Rzeczpospolita

DOKUMENTY | Wniesienie odwołania od decyzji jest prawem strony postępowania, a nie jej obowiązkiem. Zmiana zdania jest zatem wyłącznie uznaniowa, gdyż to zainteresowany rozporządza swoim środkiem odwoławczym.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą podejmuje wiele decyzji, mniej lub bardziej istotnych, ale zazwyczaj takich, które pociągają za sobą pewne skutki prawne. Jedną z nich jest decyzja o wniesieniu odwołania od decyzji organu podatkowego, z którą podatnik się nie zgadza. Przedsiębiorca ma takie prawo i może z niego skorzystać. Zdarza się jednak, że po ponownym przemyśleniu sprawy i przeanalizowaniu stanu faktycznego podatnik chce się wycofać z podjętej decyzji o złożeniu odwołania. Ustawodawca przewidział taką możliwość, kiedy podatnik uznaje swój błąd i chce go naprawić jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy przez organ podatkowy. Służy temu prawo do cofnięcia wniesionego odwołania.

Stosownie do art. 232 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) strona, przed wydaniem przez organ odwoławczy decyzji, może cofnąć wniesione przez siebie odwołanie. Jest to uprawnienie podatnika, z którego zawsze może skorzystać. Jednak nie zawsze organ podatkowy musi się zgodzić na taką czynność podjętą przez podatnika. Zgodnie z § 2 ww. artykułu organ odwoławczy (a więc organ właściwy do rozpoznania odwołania) odmawia uwzględnienia cofnięcia odwołania, gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia w mocy decyzji wydanej z naruszeniem przepisów, które uzasadnia jej uchylenie lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament