Jak zbudować optymalny portfel inwestycyjny
Sposób lokowania pieniędzy zależy od wieku danej osoby, jej sytuacji zawodowej, materialnej, skłonności do ryzyka.
Materiał przygotowany we współpracy z Citi handlowy
Co włożyć do swojego portfela inwestycyjnego? W podjęciu tej decyzji niestety nikt nas nie wyręczy. Na szczęście eksperci mogą podpowiedzieć, jak to zrobić. Ale zapytają o nasz wiek, wielkość majątku i skłonność do ryzyka. We współpracy z Tomaszem Jachowiczem, menedżerem inwestycyjnym w Citi Handlowy, stworzyliśmy przykładowe portfele dla różnych typów inwestorów (patrz: wykres).
Młody pistolet
35-letni mężczyzna zarabia znacznie więcej, niż wynosi średnia krajowa. Jest dość młody, więc może zaakceptować wyższe ryzyko inwestycyjne. Dlaczego? Zakłada, że z inwestycji nie będzie się musiał wycofać wcześniej niż za pięć–dziesięć lat. Dochody z pracy zdecydowanie wystarczą mu na codzienne wydatki.
– 85 proc. portfela takiego inwestora przeznaczyłbym na fundusze inwestycyjne, ok. 10 proc. na obligacje strukturyzowane i ok. 5 proc. na celowy plan oszczędnościowy – mówi Tomasz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta